Úspěch záleží na tom, jak pracujeme, nikoli kdo jsme
Proč některé firmy prosperují a jiné ne? V čem je rozdíl? Zajímavým příkladem je expedice Amundsena a Scotta k jižnímu pólu. Pokud tyto expedice zanalyzujeme, zjistíme, že rozdíl není v talentu nebo osobnostech lídrů, ale v jejich přístupu. Amundsenova týmová strategie byla promyšlená a konzistentní, zatímco Scott spoléhal na několik neprověřených možností. To nám ukazuje, že klíčem k úspěchu je chytře nastavená práce – záleží na tom jak pracujete, nikoli kdo jste.
Podle Mortena Hansena, experta na efektivitu a vedení týmů, existuje pět disciplín, které odvážní lídři musí zvládnout, aby vedli své týmy k nejlepším výsledkům.
Disciplína „NE“ => FOKUS
Schopnost říci „ne“ je základem úspěchu. Pokud jste v jedné věci opravdu dobří, měli byste se na ni soustředit a odmítnout ostatní varianty. Amundsen se rozhodl spoléhat pouze na psy, zatímco Scott experimentoval s pěti různými způsoby přepravy. Amundsen díky jasnému zaměření uspěl.
Fokus vede k nejlepšímu výkonu. Znamená to mít odvahu vzdát se některých atraktivních možností ve prospěch jasné priority. Na tyto další možnosti může dojít později, jde o to je prozatím „zaparkovat“.
Úspěšný lídr umí definovat nejen priority (maximálně 3), ale zároveň musí jasně říci, co dělat nebudeme a držet se toho.
Taktiky pro dosažení fokusu:
- Seškrtávání: Co můžeme přestat dělat?
- Mít silné ANO: Pokud má něco prioritu, jiné věci musí počkat.
- Stanovení pořadí úkolů: Který úkol máme splnit jako první?
- Předání úkolu jinému týmu: Kdo jiný může tento úkol převzít?
Disciplína konzistentního tempa = 3 vítězství každý den
Odvážní lídři udržují své týmy v pohybu pomocí pravidelného a konzistentního tempa. Každý den musíme dosáhnout alespoň minimálních cílů a současně nesmíme překročit stanovený strop, abychom nevyčerpali tým. Amundsen stanovil, že s týmem každý den urazí minimálně 10 a maximálně 20 mil, aby udělali dostatečný pokrok a zároveň chránili své síly.
Konzistentní pokroky vedou k dlouhodobému úspěchu. Je důležité stanovit dolní i horní hranici výkonu a pravidelně je sledovat. Nepřekročení horní hranice v případě příznivých okolností bývá podstatně složitější než dosahování minimální hranice (Proč neujdeme dalších 10 mil, když je dnes krásné počasí? Protože šetříme síly a regenerujeme, abychom zvládli těžká období).
Tipy:
- Definujte klíčové metriky pro své podnikání (1-3 max).
- Stanovte si minimální a maximální cíle, které chcete v daném období dosáhnout. Například: „Chceme dosáhnout růstu zisku mezi 15 % a 20 %.“
- Metriky průběžně vyhodnocujte, včas identifikujte případné problémy a nastavte taktiky tak, abyste se pohybovali ve stanovených mantinelech.
Disciplína kreativity
Inovace nejsou o velkých, nepromyšlených sázkách. Úspěšní lídři spouštějí experimenty a následně ty špatné zastavují, zatímco vítězné škálují.
Amundsen se inspiroval výzkumem a sám prováděl experimenty s různými druhy transportu, díky kterým se rozhodl pro psy. Poučil se z předchozích pokusů, což mu dalo konkurenční výhodu.
Proč je těžké inovovat?
- Přílišná byrokracie brání nápadům, protože snižuje ochotu riskovat.
- Nedostatek disciplíny vede k tomu, že se jen brainstormuje, ale nic se nedokončí.
Klíčem je experimentovat, vyhodnotit výsledky a poté škálovat.
Disciplína rozvoje talentů
Využití moderních technologií, jako je umělá inteligence, může výrazně pomoci s rozvojem talentů. Umělá inteligence může být nástrojem pro zvýšení efektivity práce nebo její automatizaci, což umožňuje lidem soustředit se na oblasti, kde přidávají větší hodnotu. Jak se již v této oblasti ustálilo rčení: „AI vám práci nevezme, vezme vám ji ten, kdo AI ve své práci bude využívat“. Proto se AI nebojte a zkoušejte s ní pracovat!
Amundsen sice AI nevyužíval, ale do týmu vybral odolné polárníky, výborné lyžaře, týmové hráče a podporoval jejich týmovost a jednotného ducha.
Jak upskillovat s pomocí AI:
- Automatizujte, pokud může AI přinést stejnou kvalitu.
- Využívejte jednotlivé aplikace tam, kde AI kvalitu zcela nenahradí, ale může vám pomoci vaši práci zefektivnit.
- Pravidelně zkoumejte, kde můžete přinášet největší hodnotu, a na tuto oblast se zaměřte. Pak přes využití AI nebudete vnímáni jako nadbyteční.
Rozvíjet talenty a vést tým je velice náročná disciplína, ve které je potřeba se neustále vzdělávat.
Disciplína propouštění
Odvážní lídři mají odvahu propustit ty, kteří nevykazují potřebnou kombinaci výkonu a týmové spolupráce. Lone stars – jedinci s vysokým výkonem, ale bez týmového ducha – a laggards – lidé s nízkým výkonem a bez spolupráce – nemají v moderních týmech místo.
To udělal na začátku své výpravy i Amundsen, který vyloučil nejsilnější člena, protože naboural víru týmu v dosažení cíle – jižního pólu.
Tým musí být tvořen lidmi, kteří nejen odvádějí skvělou práci, ale jsou také týmoví hráči. Takové hráče podporujte, školte a pokuste se i najímat.
Závěrem: odvážní lídři dodržují těchto 5 disciplín
Odvážní lídři musí mistrně zvládnout:
- výkon (fokus a konzistence)
- budoucnost (kreativitu a rozvoj)
- tým (správné složení lidí).
Pokud tyto disciplíny ovládnete, můžete své týmy vést k nejlepším výsledkům a zajistit dlouhodobý úspěch.