Také to tak cítíte?
Komplexita, stres, přepracovanost – to jsou výrazy, kterými mí klienti často popisují svou stávající situaci. A je jedno, jestli se jedná o podnikatele nebo manažery, stres je zkrátka všude kolem nás. Dokonce se nyní stává jakousi „běžnou“ součástí života, že i nejmladší generace Z (narozena po roce 1998) má obavy ze stresu a jeho dopadu na mentálního zdraví.
Dlouhodobý stres je přitom jeden z klíčových předpokladů vzniku kardiovaskulárních chorob, ale i diabetu a dalších civilizačních onemocnění. Ve stresu jsme navíc méně výkonní, jednáme zkratkovitě a celkově nedosahujeme takových výsledků, jako když jsme v pohodovém rozpoložení.
Proto je důležité dopad stresu na nás minimalizovat.
Jak můžeme vyzrát nad stresem?
BUĎME VÍCE OPTIMISTIČTÍ
- Výzkumy ukazují, že racionální optimisté se stresují o 143 dní v roce méně než pesimisté a to už stojí za to.
- Jiné výzkumy poukazují na to, že prodejci, kteří jsou optimisté dosahují až o 56% lepší prodejní výsledky než pesimisté…..
- Kdo jsou optimisté? Optimisté očekávají, že je všeobecně čekají dobré věci, ale zároveň si jsou vědomi, že pro ně musí něco udělat.Racionální optimisté vidí svět takový, jaký je – nemají nasazené růžové brýle, a uvědomují si kroky / činy, které jejich situaci zlepší. Racionální pesimisté také vidí svět takový, jaký je. Nicméně nevěří tomu, že danou situaci mohou změnit..
- Výbornou zprávou je, že OPTIMISMU SE DÁ NAUČIT.
JAK BÝT VÍCE OPTIMISTICKÝ?
- ZAMĚŘTE SE NA TO, CO VÁM FUNGUJE!
- Každý den ráno, než začnete koukat na mobil, tak si řekněte 3 věci, na který se ten den těšíte.
- A večer – třeba u stolu při večeři si s rodinou řekněte 3 věci, za které jste ten den vděční a proč.
- Toto jednoduché cvičení pomůže nastartovat pozitivní myšlení hned od samého rána, a s ozitivně nastavenou myslí půjdete i spát!
- SNAŽTE SE DĚLAT POKROKY, NEMUSÍTE BÝT PERFEKTNÍ!!!
- Když máte nový projekt, novou iniciativu, tak si ji rozdělte na menší kroky, které budete postupně plnit. Váš mozek po splnění mety vyplaví dopamin, který vás nabudí k dalším krokům.
- Nesnažte se vše dělat perfektně, to často zabere zbytečně mnoho času a výsledek tomu neodpovídá. Perfekcionismus vede často ke stresu z nedokonalosti, časovým prodlevám,…. Pokuste se mu vyhýbat (to není návod na to věci odflákávat, ale zkrátka je dělejte tak, jak nejlépe v daný moment umíte, ale ne lépe).
- SMYSLUPLNĚ KOMUNIKUJTE S OSTATNÍMI
- Pokuste se někomu každý den za něco poděkovat, potěší to nejen je, ale i vás. Může to být někdo z rodiny, z práce,….. Najednou si uvědomíte, kolik lidí, na kterých vám a jim na vás záleží, kolem sebe máte. Sociální propojení je klíčový faktor pro to, abychom se cítili šťastní a naplnění, a to je základem optimismu.
- A nezapomeňte se usmívat, protože s úsměvem jde všechno lépe!