STAČÍ VÁŠEŇ NA TO, ABYCHOM BYLI ÚSPĚŠNÍ?

osobní rozvoj

Stačí mít vášeň pro něco, abychom byli v pracovním životě úspěšní?

Stále více se v odborných publikacích, ale i médiích diskutuje nárůst důležitosti faktoru „práce mě musí bavit, abych ji dělal/a“. Bývá to často spojeno s nástupem mileniálů na trhu práce, kteří opravdu chtějí dělat primárně to, co je baví… Což se liší od naší generace, která dělala primárně to, co bylo třeba…

Jak to tedy s vášní je?

Nejprve si musíme říci, co vlastně vášeň je…

Já vnímám vášeň jako náš vnitřní motor, který nás inspiruje, motivuje a stimuluje naše činy. A věřím tomu, že každý z nás v sobě nějakou vášeň má, jde o to ji objevit a poté plně využít.

  • Výzkumy ukazují, že když nás práce opravdu niterně baví, naplňuje nás, dává nám smysl a rádi ji děláme, tak jsme výkonnější, snadno se zlepšujeme a navíc jsme spokojenější a ve finále méně vystresovaní. Pokud nám vášeň chybí, tak časem ztrácíme motivaci, vnitřní nadšení a elán a to vše vede postupně k pocitu vyhoření…
  • Mnoho lidí se domnívá, že vášeň si můžeme určit. Tak to ale není. Vášeň není nápad vycházející z nějakého trendu, a naší vášní nemusí být ani náš koníček. Proč? Koníček je přece něco, co mě baví….
    • Aby se stal náš koníček naší vášní, tak se v něm musíme neustále vzdělávat a musíme v něm být opravdu velmi dobří….
    • Uveďme si příklad: jednou z mých vášní je pohyb. Moc ráda sportuju, běhám, hýbu se. Nejsem v tom ale nikterak výjimečná a dobrá – dělám to s radostí sama pro sebe – sportování je můj koníček. Kdybych se rozhodla pracovat v nějakém sportovním klubu a vést lidi k radosti z pohybu, tak bych jim to ani neuměla vysvětlit, nebyla bych pro ně dostatečně inspirující, a ve finále by mě to ani nebavilo….

Proto věřím, že pro dlouhodobě úspěšný pracovní život je zapojení a využití naší vášně zcela zásadní…. Není ale zdaleka tím jediným faktorem…

Další potřebné ingredience pro dosažení dlouhodobě úspěšného pracovního života  

Zapojení a využití silných stránek 

Dalším klíčovým faktorem vedoucím k dlouhodobě úspěšnému pracovnímu životu, a  který jsem nakousla výše, je zapojení a využití našich silných stránek – tedy soustředění se na to, v čem jsme nebo můžeme být nejlepší.

Co jsou silné stránky?

Silné stránky jsou kombinací našeho talentu, znalostí, zkušeností, a dovedností. Každý z nás je jiný a je dobrý v něčem jiném. Více se o silných stránkách dočtete zde.

  • Uveďme si příklad:  Jednou z mých silných stránek je předávání znalostí, koučování a mentorování – je to způsob, jakým umím a chci pracovat s lidmi. Mám talent na komunikaci a spolupráci s lidmi, tento obor jsem i studovala a zároveň získávala cenné zkušenosti během praxe. Tato má silná stránka se propojuje s mou další vášní – vlastním rozvojem a rozvojem lidí kolem mě. To je tedy způsob, jakým se u mě propojují silné stránky s vášní.

Klíčem k úspěchu tedy je: najít a posilovat své silné stránky a propojit je s vášní… Je zde ale ještě jedna klíčová oblast.

Identifikace místa na trhu, kde mohu být nejlepší

Pokud propojíme naše silné stránky s vášní, tak budeme dělat to, v čem jsme dobří, a zároveň bychom neměli vyhořet, protože vášeň je náš pohon…

Je ale potřeba, aby nám byl někdo ochoten zaplatit za naše služby (ať již zaměstnavatel, nebo klienti / zákazníci). Proto musíme najít své místo na trhu, kde své silné stránky můžeme využít.

  • Jak je to v mém případě, jaké je mé místo na trhu? Tím místem je oblast, kterou jsem studovala, kterou jsem se jako zaměstnanec více než 13 let živila, a kterou dále rozvíjím na volné noze, a to je: vytváření marketingových strategií a rozvoj a vedení lidí – leadership.

Co tedy potřebujeme, abychom byli v pracovním životě dlouhodobě úspěšní?

Potřebujeme propojit naše silné stránky s vášní, abychom dělali to, v čem jsme dobří, a zároveň abychom nevyhořeli. Navíc musíme najít místo na trhu, kde své silné stránky můžeme využít, a kde nám zákazníci budou ochotní zaplatit.

Další VYBRANÉ články z této kategorie

Dostávejte každý měsíc inspirující marketingový zpravodaj e-mailem

Zadáním svého emailu souhlasíte se zásadami Ochrany osobních údajů.